Teatr Improwizacji "Anima"

anima.art.pl

O Teatrze

Tradycyjny teatr dramatyczny aby zdobyć widza tworzy i wystawia określony repertuar. Co ma zatem do zaproponowania teatr improwizacji? Co jest jego repertuarem?... Wierzymy, że jest to aktor-improwizator, który daje widzowi autentyczną możliwość współodczuwania.

Powstanie naszej grupy bierze swój początek z niezgody na sposób uprawiania tego zawodu na rodzimych scenach. Nie rozumiemy, dlaczego mimo istnienia osiągnięć i metod Stanisławskiego, Strasberga, Spolin i Grotowskiego niemal nikt nie stosuje ich na deskach polskich teatrów. Zamiast tego, wielu aktorów posługując się różnego rodzaju chwytami i sztuczkami oszukuje swoich widzów. My tak nie chcemy.

Aktor ma w swoim życiu zawodowym zawsze dwie możliwości; albo służy potocznym, mieszczańskim wyobrażeniom stając się wyrobnikiem w codziennym procesie tworzenia popkultury, albo próbuje obalić mit owych wyobrażeń, zdemaskować je, próbuje odkryć i pokazać człowieka bez „maski życia” w jego pragnieniach, tęsknotach, słabościach, miłości i szaleństwie.

Aktorstwo to materializowanie się idei, jej ucieleśnienie. Można analizować życie wewnętrzne postaci w nieskończoność, ale tak długo jak nie dojdzie do jej ucieleśnienia, wszelkie analizy są bez wartości.

Aktor-improwizator nie jest aktorem dramatycznym, który opanował na pamięć tekst i wyuczył się dzięki wielokrotnym próbom określonej choreografii ruchów. Aktor-improwizator dysponuje znacznie bardziej skomplikowanym i pogłębionym instrumentarium niż tradycyjny aktor dramatyczny. Aktor-improwizator nie "gra myślenia", lecz naprawdę musi myśleć, nie "gra słuchania" partnera w scenie lecz naprawdę musi słuchać, nie "gra bycia w określonych realiach", lecz naprawdę musi współtworzyć te realia wraz z partnerem i to generuje jego "bycie” i prawdę o postaci. Aktor-improwizator oprócz faktu bycia aktorem jest scenarzystą i reżyserem w sztuce, którą kreuje na Twoich oczach.


Polub nas na Facebooku