Anima Art: Film

anima.art.pl

Nasze projekty

"Sztuka masażu"

"Sztuka masażu" to wielowątkowy komediodramat o potrzebie miłości. To zarówno historia masażystki Reni (Agnieszka Dygant) jak i jej klientów. Ich wspólną cechą jest ucieczka przed samotnością (czytaj: permanentny pościg za nowym partnerem). Podczas wykonywanej pracy Renia odkrywa, że kiedy masuje jej klienci otwierają się. W ten sposób zdobywa intymną wiedzę na ich temat. Wie co lubią, a czego nie znoszą, niczym dobra przyjaciółka poznaje ich tęsknoty, pragnienia i tajemnice. Renia i jej salon stają się swoistym biurem matrymonialnym. Jednak jej zabiegi przynoszą różne skutki; jest jak w życiu, są rozstania i są powroty. Jej klienci odkrywają w sobie to, do czego dotychczas nie mieli odwagi.

"Sztuka masażu" dotyka w ironiczny sposób intymnej sfery naszego życia - seksu. Seks bowiem jest często funkcją samotności, która manifestuje się poprzez jego całkowity brak, nadmiar lub autoerotyzm. Film polski bardzo rzadko zapuszcza się w te rejony. Tak, jakby istnienie współczesnego filmu obyczajowego w naszym kraju było poprzez nieformalną zmowę ciemnych sił zakazane. A jeżeli już to uczyni, to moralizuje nachalnie. Jest niezdarny, natrętny, miota się między sentymentalizmem a pornografią. Ambicją "Sztuki masażu" jest ujęcie się za ludźmi takimi jakim są, pokazanie ich w niezakłamanym, niedoskonałym, ludzkim wymiarze. Dlatego zagubieni w życiu bohaterowie filmu, pomimo odarcia ich z mieszczańskiej maski, nie tracą własnej godności i naszej sympatii.

. Film fabularny
. Produkcja: Polska
. Rok produkcji: 2006
. Dane techniczne: Okres zdjęciowy: listopad 2003 - kwiecień 2005, barwny, 80 min.

Ekipa

. Reżyseria: Mariusz Gawryś
. Scenariusz: Mariusz Gawryś
. Zdjęcia: Mikołaj Łebkowski, Muguel Nieto, Michał Nowakowski
. Kostiumy: Magdalena Jarosz
. Muzyka: Jan Duszyński, Jan Komar, Tomasz Pągowski
. Montaż: Agnieszka Glińska
. Scenografia: Agnieszka Wójtowicz
. Charakteryzacja: Anna Sternik
. Producent: Mariusz Gawryś
. Produkcja: Anima Art oraz Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy
. Obsada aktorska: Agnieszka Dygant (Renia), Wojciech Mecwaldowski (barman seksoholik), Mirosław Rygielski (Szymon), Beata Kozikowska (Irma), Karina Cupok (Karina), Joanna Godecka (wróżka), Rafał Gerlach (Marcel, pracownik banku), Julita Kożuszek-Borsuk (kierowniczka filii banku), Iwona Krukowska (Anna), Tomasz Mikołajewski (gigolo), Agnieszka Kordek (Dorka), Magdalena Ciecierska (Grażka), Joanna Kaczmarek (córka), Albert Pęśko (kierownik recepcji)

Zwiastun można zobaczyć i pobrać w dziale Zwiastuny.